De problemen in de eurozone lijken weer een stukje groter nu de industrie bijna niet meer groeit. En ondertussen lijkt ook de begrotingsdiscipline in Zuid-Europa ver te zoeken, maar dat is eigenlijk niet gek gezien de economische malaise in landen als Italië. Analist Arne Petimezas van beursmakelaar AFS Group praat je bij.
1. De kogel is door de kerk, KPN gaat voor het eerst sinds 2012 weer dividend uitkeren. KPN maakte bekend dat de verkoop van de Duitse mobiele divisie E-Plus rond is, en dat er deze maand een interim dividend van 2 eurocent per aandeel wordt uitgekeerd. Zoals verwacht komt het dividend over 2014 uit op 7 eurocent per aandeel.
2. Volgens de inkoopmanagersindex van Markit Economics begint de Duitse industrie steeds meer te haperen. Vorige maand daalde de inkoopmanagersindex sterker dan verwacht naar 49,9. En dat is net onder het niveau van 50 waarbij sprake is van noch groei, noch krimp. De Duitse industrie zag vorige maand voor het eerst in een jaar tijd de orderinstroom dalen, een slecht voorteken voor de rest van het jaar.
3. Opvallend genoeg steeg de Nederlandse industrie inkoopmanagersindex in september licht naar 52,2. Dat kwam met name door sterkere groei van de exportorders naar de VS en Duitsland. De vraag is echter hoe duurzaam deze groei is. De Duitse industrie verzwakt steeds meer en daarnaast verwacht de markt dat de groei in de Amerikaanse industrie vorige maand een hoogtepunt bereikte.
4. De inkoopmanagersindex voor de industrie in de gehele Eurozone daalde sterker dan verwacht van 50,7 in augustus naar 50.3 in september, de laagste stand in meer dan een jaar tijd. Een afname van nieuwe orders lag ten grondslag aan de verzwakking, evenals in Duitsland. Ander punt van zorg is dat producenten hun prijzen weer moesten verlagen vanwege felle concurrentie. De zwakke groei in combinatie met deflatie betekent dat de druk op de ECB om het monetaire beleid te blijven verruimen toeneemt.

Analist Arne Petimezas van AFS Group houdt je dagelijks op de hoogte van de dingen die je moet weten.
5. Sinds vorige week vrijdag is het reuring in obligatie-land door het verrassende vertrek van Bill Gross, de Chief Investment Officer van 's werelds grootste obligatiefonds Pimco. Pimco, mede-opgericht door Gross, ging in 1971 van start met 12 miljoen dollar aan assets under management.
Pimco groeide door de jaren tot 2 biljoen dollar, inclusief het circa 220 miljard dollar grote Total Return Fund dat door Gross zelf werd bestierd. Die spectaculaire groei leverde Gross de naam The Bond King op. Vanwege het vertrek van Gross – Gross nam zelf ontslag vlak voordat Pimco hem de laan zou hebben uitgestuurd – is er een run op Pimco gaande en miljarden dollars vliegen de deur uit. Gross is vertrokken naar Janus Capital, dat verhoudingsgewijs een minuscule 12,9 miljoen dollar onder beheer heeft. Met dat kleinere maar veel wendbaardere fonds zal Gross waarschijnlijk beter in staat zijn te navigeren als de obligatiemarkt echt in een storm belandt, zodra de Fed de rente gaat verhogen. Aan boord van kolossus Pimco zou het allemaal een stuk lastiger zijn geweest, helemaal nu toezichthouders een onderzoek hebben gestart omdat de firma gesjoemeld zou hebben met de ETF van het Total Return Fund.
6. ECB-president Mario Draghi is naarstig op zoek naar private sector obligaties die de centrale bank in grote hoeveelheden kan kopen om de economie te stimuleren. Volgens de Financial Times wil Draghi daar zo ver in gaan, dat hij de kwaliteitseisen die de ECB voor obligaties hanteert wil verlagen en ook papier wil kopen dat niet investment grade is: dat heet junk in het jargon van de markt.
Dat zou de ECB dan in staat stellen om ook de als 'junk' beoordeelde Cypriotische en Griekse pakketjes leningen (securitisaties) te kopen. Zonder het verlagen van de kwaliteitseisen zullen Cyprus en Griekenland namelijk de enige twee lidstaten zijn die niet profiteren van de ECB-aankopen die hoogstwaarschijnlijk deze maand van start gaan. De vraag is of de junk rating van Cypriotische en Griekse securitisaties terecht is. Kredietbeoordelaars hanteren de regel dat zo'n securitisatie nooit een hogere kredietbeoordeling mag hebben dan de kredietbeoordeling die het land van herkomst heeft, ongeacht de kredietwaardigheid van het papier.
7. Kunt u zich nog de Europese Begrotingsunie (EBU) herinneren? Dat is het in 2012 met lippenstift opgetuigde Stabiliteits- en Groeipact – beter bekend als de 3 procentsnorm waar geen hond zich aan hield, inclusief Duitsland afgelopen decennium.
Wel nu, Frankrijk en Italië zullen zich niet aan de EBU houden. Italië kondigde gisteren plompverloren op eigen houtje aan dat het de doelstelling voor het wegwerken van het structureel begrotingstekort met een jaar heeft uitgesteld naar 2017 vanwege de tegenvallende groeiverwachtingen en het uitblijven van inflatie. Niet dat Italië in 2017 aan de doelstelling zal voldoen – Italië verlaagt elk jaar traditiegetrouw de groeivooruitzichten. Als klap op de vuurpijl zei Frankrijk dat het pas in 2017 het begrotingstekort aan de 3 procentsnorm zal voldoen. Dat is het derde en naar alle waarschijnlijkheid niet het laatste uitstel.
8. En waarom missen Italië en Frankrijk (en overigens ook Spanje) steeds hun begrotingsdoelstellingen? Beide landen kampen met een overgewaardeerde valuta – de euro – en te krap monetair beleid. Ze kunnen geen kant op want meer bezuinigen maakt de economische situatie alleen nog maar erger. En fiscaal stimuleren is een duur geintje als je niet over je eigen centrale bank beschikt – het is alsof je in een emmer gaat staan en je zelf gaat optillen aan de handgreep. Het enige dat deze landen kan helpen is hopen op een economisch wonder: hopen dat de rest van Europa sterk groeit zodat zij zich uit hun problemen kunnen exporteren.
9. Europese aandelenbeurzen laten vandaag weinig beweging zien. Beleggers zijn in afwachting van het rentebesluit van de ECB op donderdag. Dan moet duidelijk worden hoeveel honderden miljarden euro's de ECB in de economie wil gaan pompen met obligatieaankopen.
10. Het belangrijkste agendapunt voor vanmiddag is de Amerikaanse ISM inkoopmangersindex voor de industrie. In augustus steeg de index naar 59, de hoogste stand in jaren tijd. Beleggers houden rekening met een daling naar 58,5, wat minder sterke groei betekent.
Arne Petimezas is analist bij financiële dienstverlener AFS Group. Deze bijdrage is niet bedoeld als advies tot het doen van individuele beleggingen.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl